O skupině

Družina Gunnar vznikla v lednu 2008 oddělením olomoucké sekce skupiny Orcae Ita, která působila od roku 2002 jako seskupení šermířů z Hradce Králové a Olomouce, kteří měli potřebu jezdit na bitvy pod společným jménem a zástavou. Hradecká sekce se vždy věnovala rekonstrukci života a válčení Velkomoravanů, olomoucká Vikingů. Cesty těchto dvou sekcí se od sebe natolik vzdálily, že po vzájemné přátelské domluvě se Olomoucká oddělila a dala si jméno Gunnar.

Nájemná družina Gunnar se věnuje výhradně a pouze Vikingům, a to převážně oblasti Švédska 9.-10 století. Našim cílem je ztvárnit elitní družinu bojovníků žoldáků, kteří cestovali po Evropě a nechávali se najímat jako profesionálové do osobních gard vládců či armád. Pole působnosti těchto družin bylo převážně v Byzantské říši, ale působili i v Rusku nebo méně často v Anglii a Francké říši. Snažíme se zobrazit co nejvěrněji táborový život, řemesla i boj těchto elitních válečníků. Proto jsme se vydali směrem tzv. „living history“, to znamená, že v nejvyšší možné míře se snažíme využívat dobových materiálů, postupů, vybavení, nádobí, atd.

Zakládající členové skupiny Gunnar mají za sebou již desítky akcí, ať jsou to volné rekonstrukce historických bitev, festivaly s raně středověkou tématikou, nebo v menší míře také divácká vystoupení. Naším působištěm je hlavně Česká republika a také sousední Polsko.